"Vali parem minevik!" on Eesti esimene sündmusnäitus, mis käsitleb 1992. aasta sündmusi. Maarjamäe lossis toimuva näituse külastamiseks osale ekskursioonil, mis kestab 1 tund ja 15 minutit. 

Ekskursioonid toimuvad laupäeviti kell 15.00 ja pühapäeviti kell 13.00 ja 15.00. Osta pilet sulle sobivaks kuupäevaks
Piletilevist või vahetult enne programmi algust muuseumi kassast! Sündmusnäitus on avatud 2. juunini 2019!

Kui soovid tulla oma seltskonnaga näitusele, saada oma soov tellimus@ajaloomuuseum.ee või helista +372 696 8665, teeme sulle pakkumise! Grupi suurus kuni 25 inimest.

Pilet: 9 eurot 58 senti (vanas vääringus 150 krooni)
Sooduspilet: (õpilane, tudeng, pensionär): 6 eurot 38 senti

Lisaks ekskursioonidele toimuvad näitusel "Vali parem minevik" igal nädalal kohtumised inimestega, kes ise tol ajal sündmuste keerises viibisid. Teie ette astuvad Olav Osolin, Valeri Kirss, Marju Lauristin, Siim Kallas, Allan Roosileht jpt. Juttu tuleb valimisreklaamidest, vaba ajakirjanduse sünnist, missivõistlustest, rahareformist, peokultuurist jpm. Eriüritustega saab tutvuda SIIN!

Mida tegid Mart, Jüri, Tiit, Heiki, Kaido ja Indrek, et Isamaa 1992. aastal võidaks?
Kes sõitis Ford Transitiga?
Palju maksis banaan Rock Summeril ja kui palju su ema palka sai?
Mitu parteid on Eestis kokku olnud ja mida nad kokku on lubanud? Kes on neid uskunud?
Miks võitis Lennart Arnoldit ja mitme häälega?

1992. aastal vaevles Eesti vabanemise pohmellis – võit oli justkui käes, aga toas oli endiselt külm ning poes seisid riiulitel vaid pruun majapidamisseep ning tomatipasta!

Nädalas oli aga toona 8 päeva ja 30 tundi – tuli oma raha, presidendiks sai Lennart Meri ning peaministriks Mart Laar, kõik oli võimalik. Eesti pressis ennast läbi imeväikesest ajaloo võimaluste aknast, tagant sundimas pidurdamatu soov saada suureks!

Näitusel saab külastaja kogeda 5 päeva 1992. aastal. Naistepäevast läbi rahavahetuse ning Rock Summeri otse valimiskampaania keskmesse – verisulis propagandasõja, libauuringute ning -ajakirjanike keerisesse. 

Arnold, Lennart, Lagle ning Rein võitlesid võimaluse eest saada taasiseseisvunud Eesti esimeseks presidendiks, samal ajal käis tuline võitlus ka võimaluse eest Eestit uueks luua või endisele rajale jätta. 

Areenil oli nii Isamaa kui Rahvarinne, vett segasid ka Loodusseaduse Partei ning Sõltumatud Kuningriiklased. Kirjanikud, poliitvangid, noored mehed metsast, presidendi lapselaps, endised kommunistid, aferistid – kõik olid olemas ja tuhinat täis!


Tule ja ela uuesti (või esimest korda) nagu ajamasinas läbi 5 päeva tol murrangulisel aastal!

Pane ennast proovile leivasabas seismises. Astu sisse legendaarsesse Isamaa kampaaniabussi. Osale Riigikogu istungil. Osta pilet kohe, või muidu juhtub nii, nagu 1992. aastal piimasabas!


Näituse "Vali parem minevik!" tegijad:

Kuraatorid: Tõnis Leht, Erik Moora
Ekskursioonide stsenaarium: Eero Epner
Ekskursioonide lavastus: Ain Mäeots
 
Graafiline disain: Velvet (Kristian Kirsfeldt, Siim Tikk)
Sisearhitekt: Kärt Loopalu, Superellips
 
Näituse filmid: Eero Epner, Rasmus Kaljujärv, Märten Vaher, Tõnis Leht, Madis Reimund, Rein Fuks, Ülle Hertmann, Liina Pihel
Haridusprogrammid: Kristi Paatsi
Publikuprogrammid: Maibel Napa
 
Müügiosakond: Piia Sinisalu, Ave Tarvas, Tatjana Runge
Kommunikatsioon ja turundus: Ruth Laidvee, Helene Tedre, Silja Oja, Ants Lusti
 
Keeletoimetus: Hille Saluäär
Näituse ehitus: Kalle Murd, Toomas Uljas, Martin Lumiste, Grupp Trükiagentuur
 
Isamaa bussi meeskond: Tõnu Narro, Märt Vaidla, Erik Liiv
 
Täname: Aime Andersson, Ene Hiio, Urmet Kook, Argo Koppel, Marie Kukk, Romer Laidsaar, Inge Laurik-Teder, Joel Leis, Kadri Mikiver, Illi-Malle Ong, Milan Pening, Vello Andres Pettai, Külli-Riin Tigasson, Priit Vinkel
 
Projektijuht: Laura Kipper
 
Täname toetuse eest: Kultuurkapital, Riigikogu Kantselei, Vabariigi Valimiskomisjon